Руски научници: Ова е прва фотографија од британскиот сој на коронавирусот (ФОТО)

Научниците од Роспотребнадзор, руската федерална агенција и надзорно тело во јавното здравство, тврдат дека тие први направиле микроскопска фотографија од британската варијанта на коронавирусот, пренесува Спутник.

EPA-EFE/ROSPOTREBNADZOR

„Државниот истражувачки центар Вектор стана прв во светот што го фотографираше новиот вид на британскиот коронавирус, изолиран од пациент во декември 2020 година. Фотографијата на вирусот под микроскоп е направена за време на тековните истражувања на новата варијанта на коронавирусот, вклучувајќи ги структурните карактеристики и експресијата во клеточните култури и експериментални модели со употреба на лабораториски животни“, се вели во соопштението.

Руските научници исто така тврдат дека развиле ПЦР тестови кои можат да ја детектираат новата варијанта.

„Мутациите што се карактеристични за британскиот вид на коронавирус, не влијаат на ефикасноста на вакцината Епи-вак-корона, која содржи пептидни антигени кои спаѓаат во конзервативните делови на вирусниот протеин, што не е под влијание на промените откриени во вирусот“, се додава во соопштението.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/ROSPOTREBNADZOR

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе