Над Донбас

Руски МиГ-31 пресретнува украински Су-24, испукува проектил (ВИДЕО)

Руското Министерство за одбрана објави снимка од летот на ловец МиГ-31 во конфликтот во Донбас.

Руски ловец МиГ-31 задолжен да спроведува воздушни патроли во Украина открил воздушна цел за време на еден од своите летови.

Руското Министерство за одбрана тврди дека откако било потврдено дека целта е непријателски авион, екипажот на МиГ-31 лансирал ракета воздух-воздух за да го пресретне украинскиот Су-24.

Министерството не објави дали украинскиот Су-24 бил соборен или не.

Објавено

Сабота, Октомври 29, 2022 - 17:30

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе