Руски ловец пресретна американски шпионски авион, пилотот снимил сè (ВИДЕО)

Руски авион Су-27 од воздушните сили во јужната воена област се обидел да пресретне американски боинг П8, кој се приближил до руската граница.

Ова го соопшти руското Министерство за одбрана.

Според изјавата, екипажот на рускиот борбен авион се приближил кон воздушната цел на безбедно растојание, идентификувајќи ја како американскиот извиднички авион П-8А Посејдон, „кој веднаш го смени правецот на летање од руската државна граница“, објави Тас.

Сличен инцидент се случи и во средината на јуни, кога руски сухои се обидоа да пресретнат американски стратегиски бомбардери што летаа кон руската граница од правец на Црно и Балтичко Море, објави руската агенција.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе