Руски хеликоптери уништиле конвој украински оклопни возила (ВИДЕО)

Министерството за одбрана на Русија објави снимка како два руски јуришни хеликоптери Ка-52 „алигатор“ уништуваат конвој оклопни возила на украинската војска.

EPA-EFE

На снимката се гледа полнење на ненаведувани ракети С-8 со калибар 80 милиметри во лансерите поставени на хеликоптерот. Потоа е прикажано како два хеликоптери летаат ниско и пукаат во украински конвој.

„Ударните хеликоптери Ка-52 на воздушно-космичките сили на Русија уништија вооружување на воена техника на оружените сили на Украина. Пилотите работеа во парови, уништувајќи конвој на техника и противвоздушни системи на оружените сили на Украина“, се наведува во соопштението.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе