Руски хакери инфицирале повеќе од милион компјутери

Компанијата Гугл презеде акција против хакерски операции за кои се верува дека заразиле повеќе од милион уреди.

Фото: ЕПА

Технолошкиот гигант ќе удри по таканаречениот Глуптеб ботнет и ќе ги тужи двајцата Руси што наводно стојат зад нападот.

Станува збор за озлогласен малвер познат по тоа што ја презема контролата врз оперативните системи Виндоус на компјутерите.

Кога малверот ќе влезе, крадците можат да крадат податоци, детали за поединци, но и да користат машина за „рударење“ криптовалути.

Злонамерниот напад секојдневно се ширел на илјадници уреди.

Гугл соопшти дека ја запрел хакерската операција со укинување на околу 63 милиони Гугл-документи кај кои е утврдено дека го споделуваат Глуптеб, повеќе од 1.100 Гугл-профили и 870 Гугл-огласи.

Сепак, Гугл предупредува дека сајбер-криминалците што стојат зад нападот презеле чекори за да ја одржат мрежата вклучена.

„Ги разбираме и ги препознаваме заканите со кои се соочува интернетот и правиме сѐ што можеме за да ги решиме“, изјави американскиот технолошки гигант.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе