Руски борбен авион „избркал“ американски над Јапонското Море (ВИДЕО)

Руски борбен авион МиГ-31 бил испратен да „избрка“ американски бомбардер Б-1Б над Јапонското Море, пренесува денес руската агенција ТАСС повикувајќи се на руската војска, неколку дена откако се случи инцидент со американски разурнувач во истиот регион.

EPA-EFE

Во соопштението се наведува дека американскиот авион не ја минал руската граница.

Русија во петокот соопшти дека еден од нејзините воени бродови се соочил со американски разурнувач кој се обидел да ги наруши руските територијални води за време на руско-кинески воени вежби во Јапонското Море, додека Вашингтон ги негитраше обвинувањата.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе