Руски авиони ги гасат пожарите во Анталија (ВИДЕО)

Туристите, меѓу кои и 100 Руси, се евакуираат од луксузен хотел во Бодрум.

Фото: скриншот

Руски авиони Беријев Бе-200 учествуваат во гаснењето на пожарот што ја зафати шумата во турската провинција Анталија, соопшти вчера руската амбасада во Анкара.

„Три руски противпожарни авиони Бе-200 ѝ помагаат на Турција во регионите каде што избиваат пожари“, се вели во соопштението, пренесе ТАСС.

Дипломатската мисија на Русија во Анкара се надева дека шумскиот пожар во јужна Турција ќе биде брзо изгаснат, за да не предизвика голема штета.

Пожарот избувна на 28 јули, недалеку од градот Манавгат, поради екстремно високите температури, покажаа прелиминарните податоци.

Рускиот конзулат во Анталија за ТАСС изјави дека пожарот не ги загрозува главните туристички атракции во таа област.

Според турската служба за вонредни ситуации, во пожарите загинале три лица, а 122 се повредени.

Околу 100 руски туристи морало да бидат евакуирани од луксузен хотел во Бодрум поради блискиот шумски пожар, објави синоќа Руската туристичка асоцијација (АТОР).

Поради вдишување густ чад, 183 лица побарале помош по пожарот во градот Манавгат, во регионот на Анталија.

Легенда под Главна слика

Фото: скриншот

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе