Руски авион исчезна од радарот, меѓу 22-та патници во авионот и едно дете

Авион Антонов Ан-26 со 22 патници и шест члена на екипажот исчезна од радарите во рускиот регион Камчатка, јави ТАСС повикувајќи се на портпаролот на главниот регионален разгранок на руското Министерство за вонредни ситуации.

Фото: ЕПА

„Авионот Ан-2 исчезна од радарот. Се обидуваме да откриеме што се случило“, изјави неименуван службеник, пренесува ТАСС.

Според податоците на Министерството за вонредни ситуации, едно дете се наоѓало меѓу 22-те патници во авионот што летал од Петропавловск-Камчатски до Палана.

Извор за итни ситуации за агенцијата ТАСС изјавил дека контактот со леталото бил изгубен при слетувањето.

Подрачјето на рутата по која летал авионот ја пребаруваат два хеликоптери и специјален авион.

Според руските медиуми, авионот бил технички исправен, а службите за итни случаи објавиле дека авионот може да се урнал во морето.

Авиокомпанијата „Камчатка ерлајнс“ наведува дека падот на авионот сè уште не е потврден.

Истражниот комитет покренал кривична постапка.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе

За првпат во историјата на албанската демократија, една иста партија ќе биде на чело на земјата три последователни мандати. 

повеќе