Руската вакцина ќе се произведува во Бразил, почнувајќи од 15 јануари

Руската вакцина против коронавирус Спутник V ќе започне да се произведува во Бразил од 15 јануари, според официјалниот профил на Твитер на производителот на вакцини.

Фото: ЕПА

„Бразил ќе започне со производство на Спутник V на 15 јануари“, објави на Твитер Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ).

Бразилската фармацевтска компанија Унио Квимика објави дека го примила клеточниот материјал за производство на вакцината Спутник V од Русија и го најави нејзиното производство во фабриките во бразилската престолнина Бразилија.

Таа компанија, наводно, ќе побара од националниот регулатор дозвола за итна употреба на вакцината во Бразил, што ќе овозможи да биде вклучена во националниот план за вакцинација.

На 8 јануари, бразилската Национална агенција за санитарна инспекција Анвис побара дополнителни информации за руската вакцина против коронавирус.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.

повеќе