Руската вакцина доаѓа во Србија до крајот на неделата, но само за тестирање

Српската премиерка Ана Брнабиќ разговарала денес на видео-конференција со министерот за индустрија и трговија на Русија Денис Мантуров.

EPA-EFE

Мантуров ја запознал Брнабиќ со тоа до каде се стигнати со производството на руската вакцина против коронавирусот Спутник V.

Рускиот министер потврдил дека пратка од вакцината за лабораториско тестирање, во количество од 20 дози, ќе стигне во Србија до крајот на оваа недела.

Брнабиќ истакна дека српската влада работи на тоа на граѓаните на Србија вакцината против коронавирусот да им биде достапна во најкраток можен рок.

Српската премиерка истакна и дека целта е граѓаните да можат да изберат која вакцина ќе ја примат, а во согласност со препораките и одобрувањата на надлежните здравствени установи на Република Србија.

Таа додаде и дека Србија е заинтересирана за можноста за заедничко производство на вакцината против коронавирусот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе