Руската тундра гори, но горат и шумите во Калифорнија, му одговори на Бајден Путиновиот портпарол

Коментирајќи ја изјавата на претседателот на САД Џозеф Бајден за пожарите во руската тундра, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков потсети на катастрофалните шумски пожари што беснеат во Соединетите Американски Држави.

Фото: ЕПА

Тој рече дека руската тундра навистина гори, но дека не треба да заборавиме на шумските пожари во Калифорнија, Турција и другите земји во светот.

„Токму ова е една од последиците на климатските промени со кои се соочуваме“, рече Песков, додавајќи дека Кремљ не се согласува со таквите формулации од американската администрација.

За време на неговиот говор на самитот за климата КОП26 во Глазгов, Бајден го критикуваше рускиот претседател Владимир Путин што не присуствува во живо.

„Путиновата тундра гори, буквално, тундрата гори. Тој има сериозни, сериозни климатски проблеми, но не презема ништо“, рече Бајден во вторникот.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе