Руската државна банка под невиден хакерски напад

Втората по големина руска банка ВТБ е погодена од најголемиот сајбер напад во својата историја, објави денеска, предупредувајќи на привремени потешкотии во пристапот до својата мобилна апликација и веб-страница, но уверувајќи ги клиентите дека нивните податоци остануваат безбедни.

Фото: ЕПА

ВТБ е во државна сопственост и соопшти дека одбива DDoS напад (дистрибуирано одбивање на услугата), во кој хакерите се обидуваат да ја преплават мрежата со невообичаено голем сообраќај на податоци со цел да ја парализираат.

„Технолошката инфраструктура на банката е под невиден сајбер напад од странство“, се вели во соопштението на ВТБ. „Најголем не само годинава туку и во целото време на работење на банката“.

Руските владини субјекти и државни компании се цел на вакви напади поради настаните во Украина. Веб-страниците на Кремљ, водечкиот превозник Аерофлот и најголемиот заемодавател Сбербанк се меѓу оние кои доживеале исклучување или привремени проблеми со пристапот.

Хакерите, исто така, го одложија почетокот на говорот на претседателот Владимир Путин на главниот руски економски форум претходно оваа година. Во меѓувреме, проруски хакери ја презедоа одговорноста или беа обвинети за напади на веб-страници и инфраструктура во Литванија, Норвешка и САД оваа година.

ВТБ соопшти дека повеќето од нападите биле од странство, но дека е особено загрижена за сообраќајот од руските IP адреси. Тие рекоа дека ќе ги предадат на полицијата сите идентификувани руски IP адреси на напаѓачите.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе