Руската амбасада: Дипломатот во Берлин загина во трагична несреќа

Руски дипломат загина во трагична несреќа во Берлин, соопшти руската амбасада во Германија. Во соопштението од амбасадата се потврди дека трагичниот случај се случил на 19 октомври, но не се дадени повеќе детали за тоа што се случило.

Фото: ЕПА

Руската амбасада објави соопштение во кое реагираше на пишувањето на германскиот весник Шпигл, кој без да наведува извори објави дека 35-годишен маж очигледно паднал од кат на зградата на амбасадата во центарот на Берлин.

Се вели дека полицијата го пронашла неговото тело пред амбасадата и не успеала да го реанимира.

Германското Министерство за надворешни работи претходно денеска соопшти дека е запознаено со случајот, но дека не сака да коментира од причини за заштита на приватноста.

Берлинската полиција и јавното обвинителство исто така одбија да коментираат.

Руската амбасада соопшти дека „сите формалности за пренесувањето на телото на руски дипломат биле навремено регулирани со германските власти во согласност со вообичаената практика“.

Шпигл објави дека повредениот бил втор секретар во руската амбасада од 2019 година, но дека германските безбедносни власти наводно мислеле дека тој работел за руската разузнавачка агенција ФСБ.

Во соопштението од амбасадата се наведува дека шпекулациите што се појавија во голем број западни медиуми во врска со трагичниот настан се апсолутно неточни.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе