Руската амбасада: Дипломатот во Берлин загина во трагична несреќа

Руски дипломат загина во трагична несреќа во Берлин, соопшти руската амбасада во Германија. Во соопштението од амбасадата се потврди дека трагичниот случај се случил на 19 октомври, но не се дадени повеќе детали за тоа што се случило.

Фото: ЕПА

Руската амбасада објави соопштение во кое реагираше на пишувањето на германскиот весник Шпигл, кој без да наведува извори објави дека 35-годишен маж очигледно паднал од кат на зградата на амбасадата во центарот на Берлин.

Се вели дека полицијата го пронашла неговото тело пред амбасадата и не успеала да го реанимира.

Германското Министерство за надворешни работи претходно денеска соопшти дека е запознаено со случајот, но дека не сака да коментира од причини за заштита на приватноста.

Берлинската полиција и јавното обвинителство исто така одбија да коментираат.

Руската амбасада соопшти дека „сите формалности за пренесувањето на телото на руски дипломат биле навремено регулирани со германските власти во согласност со вообичаената практика“.

Шпигл објави дека повредениот бил втор секретар во руската амбасада од 2019 година, но дека германските безбедносни власти наводно мислеле дека тој работел за руската разузнавачка агенција ФСБ.

Во соопштението од амбасадата се наведува дека шпекулациите што се појавија во голем број западни медиуми во врска со трагичниот настан се апсолутно неточни.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе