Руска товарна ракета беше лансирана кон Меѓународната вселенска станица (ВИДЕО)

Руското вселенско летало без екипаж беше успешно лансирано вчера кон Меѓународната вселенска станица (ИСС). Товарната вселенска ракета Прогрес МС-16 беше лансирана од космодромот во Казахстан.

EPA-EFE

Прогрес треба на ИСС да ѝ испорача резерви од храна, гориво и опрема.

На Меѓународната вселенска станица во моментов престојуваат петмина астронаути – четворица Американци и Јапонец, и двајца руски космонаути.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе