ФСБ

Руска разузнавачка служба уапси финансиер на Исламска држава (ВИДЕО)

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) го приведе 26-годишниот Георги Гуев поради сомнеж дека ѝ пружал финансиска поддршка на терористичката организација Исламска држава.

„Осомничениот собирал финансиски средства и ги помагал ИСИС и Исраил Акабиев, познат како Абу Умар Саситлински. Поради криминалните активности на Гуев во периодот од 2015 до 2019 година на Исламска држава ѝ биле уплатени најмалку 50 милиони рубљи (687.850 евра). Тие пари ги користеле терористички групи и со нив се организирале терористички напади“, изјави Светлана Петренко, портпаролка на рускиот Истражен одбор.

ФСБ во текот на апсењето ги запленила банкарските картички на осомничениот, лаптоп и мобилни телефони. Гуев за време на траењето на истрагата на рускиот Истражен одбор ќе биде во притвор, а против него ќе биде поднесено обвинение.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе