Русите завршија со тестирање на полесната верзија на Спутник V

Русија ги завршила клиничките тестирања на лесната верзија на вакцината Спутник V против коронавирусот која се дава во една доза, изјави министерот за здравство Михаил Мурашко.

EPA-EFE

Русија во јануари објави дека размислува за развој на лесна верзија на својата вакцина за да пружи навремено решение и да им помогне на земјите со висок степен на зараза. Москва наведе дека во Русија ќе продолжи да се користи стандардната вакцина Спутник која се дава во две дози.

Претседателот Владимир Путин вчера кажа дека 4,3 милиони Руси ги примиле двете дози од вакцината и најави дека денес ќе се вакцинира, но нема да биде објавено со која вакцина.

Руските научници кои ја произведоа Епиваккорона, втората вакцина во таа земја, објавија дека нивниот серум е ефикасен против новите варијанти на вирусот.

Русија во ноември минатата година ги почна тестирањата на вакцината Епиваккорона која ја разви сибирскиот Институт Вектор. Третата руска вакцина е Ковивак, која ја произведува Центарот Чумаков.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе