Русите влегоа во база на баталјонот Азов кај Мариупол (ВИДЕО)

Руски војници влегоа во напуштена база за обука на ултранационалистичкиот украински баталјон Азов во Журавка, град во близина на Мариупол, каде од почетокот на војната се водат жестоки битки.

EPA-EFE

Поголемиот дел украински војници кои се криеја во челичарницата Азовстал во Мариупол им се предадоа на украинските сили. Тие со автобуси беа префрлени во Доњецк кој е под контрола на бунтовничките проруски сили.

Еден дел од војниците, главно командантите на баталјонот Азов и понатаму се скриени во челичарницата.

Како изгледа базата на ултранационалистичкиот украински баталјон Азов погледнете во видеото.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе