Русите тврдат: Портпаролката на Навални ја напушти земјата

Кира Јармиш, портпаролка на затворениот критичар на Кремљ Алексеј Навални, ја напушти Русија, објави руската новинска агенција Интерфакс, повикувајќи се на два анонимни извори.

Фото: ЕПА

Еден од изворите вели дека Јармиш отишла во финската престолнина Хелсинки, а Јармиш сè уште не коментирала. Рускиот суд претходно овој месец ѝ изрече 18-месечно ограничување на движењето на Јармиш, откако пресуди дека ги прекршува епидемиолошките мерки.

Руските власти жестоко ја сузбиваат опозицијата воочи парламентарните избори следниот месец, а многу од важните сојузници на Навални ја напуштија Русија за да не се соочат со рестрикции или да завршат во затвор.

Судот ѝ забрани на Јармиш да го напушта својот дом во текот на ноќта, да присуствува на политички собири и да го промени местото на живеење без претходна најава. Таа беше осудена за кршење на епидемиолошките мерки на нелегален протест за поддршка на Алексеј Навални минатата зима. Јармиш вели дека пресудата е политички мотивирана и дека поднела жалба.

Навални е осуден на две и пол години затвор за пркршување на условната казна што ја доби за финансиска проневера. Навални тврди дека тоа е политичка пресуда и ја обвинува власта дека го користи судството за да ги замолчи своите критичари.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе