Русите обвинија двајца заробени Британци за „платенички активности“

Двајцата британски државјани кои руските сили ги заробија во источна Украина се обвинети за „платенички активности“, јави руската новинска агенција ТАСС.

EPA-EFE

Пред неколку недели беше потврдено дека 22-годишниот Дилан Хили и 35-годишниот Ендрју Хил се во рацете на руските сили. Хили бил заробен уште во април.

Русите го заробиле Хил на контролен пункт јужно од Запорожје заедно со 45-годишниот Пол Уреј, кого руските медиуми не го спомнуваат во новиот извештај.

Руските телевизии во април објавија снимки од заробениот Хил. Во новиот извештај нема информации во каква состојба се Хил и Хили.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе