Русите нападнаа две фабрики, во едната истече огромно количество нафта, избувна пожар

Руското гранатирање на хемиската фабрика Азот во украинскиот град Северодоњецк предизвика голем пожар откако истече еден тон нафта, а во соседната провинција Доњецк, објавија руските медиуми, е забележан огромен облак од чад кој се издига по експлозија во градот Авдеевка во кој се наоѓа уште една хемиска фабрика.

Фото: ЕПА

Неделните борби за Северодоњецк, мал град во покраината Луганск, кој стана фокус на рускиот напредок во источна Украина, уништија делови од градот и претставуваат еден од најкрвавите напади од почетокот на војната на 24 февруари.

Гувернерот на Луганск Серхи Хајдај не кажа дали пожарот во фабриката, каде што се засолниле стотици цивили, е изгаснат. Ројтерс не можел независно да ги потврди наводите.

Хајдај рече дека во Северодоњецк продолжуваат жестоките борби. Претходно, тој исто така рече дека руските сили контролираат поголем дел од градот, но дека Украина ја контролира хемиската фабрика Азот.

Главниот стожер на украинските вооружени сили соопшти дека украинските бранители во саботата го одбиле рускиот напад во еден дел на Северодоњецк, додека борбите продолжуваат во друг.

Украинските сили, исто така, го потиснале рускиот напад на три мали градови северозападно од Славјанск во провинцијата Доњецк, додека борбите продолжуваат во четврта населба во областа, како и на истокот од градот, објавија на Фејсбук.

Руската новинска агенција РИА објави видео за кое вели дека е снимено во Доњецк, на кое се гледа голем облак чад кој се издигнува од градот Авдеевка, кој моментално го држат украинските сили и кој се наоѓа северно од градот Доњецк, кој е под контрола на руските сепаратисти.

Ројтерс не можел веднаш да го потврди извештајот на РИА или автентичноста на видеото.

На почетокот на мај, најмалку 10 лица се убиени, а 15 се ранети во руското гранатирање на фабриката за кокс во Авдеевка, изјави регионалниот гувернер.

Фабриката за кокс припаѓа на украинската фабрика за челик Метинвест БВ, која во март соопшти дека гранати ја погодиле територијата на фабриката, оштетувајќи некои од нејзините објекти. Фабриката престанала да работи по руската инвазија.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе