Голем број Руси на улиците на Москва, бараат анексија на истокот на Украина (ВИДЕО)

Русите масовно излегоа на улиците на Москва и Санкт Петербург на собири за поддршка на припојувањето на украинскиот регион Донбас на Русија. Во вторникот четири украински региони – Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје – најавија референдум за припојување кон Русија од 23 до 27 септември. Одлуката ја поздравија руските власти, а ја осудија западните политичари.

EPA-EFE

Луѓето на масовните собири носеа руски знамиња, знамиња со воениот симбол „Z“ и пораки како „Русите и Украинците, еден народ и една земја“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе