Русите кои го снимаа првиот филм во вселената се вратија на Земјата (ВИДЕО)

Руските глумица и режисер кои минаа 12 дена минаа на Меѓународната вселенска станица (ИСС) за да го снимат првиот филм во вселената слетаа денес наутро на Земјата.

EPA-EFE

Вселенскиот брод Сојуз МС-18, со Јулија Пересилд, Клим Чипенко и Олег Новицки се приземји во казахстанската степа точно во предвиденото време, во 04:36. Руската вселенска агенција директно го пренесуваше слетувањето на Сојуз.

Роскосмос на Твитер објави дека спуштањето било успешно и дека „екипата добро се чувствува“.

Космонаутот и филмската двојка на местото на слетување ги дочека шефот на руската вселенска агенција Дмитриј Рогозин.

Руската екипа, која на 5 октомври полета од космодромот Бајконур во Казахстан, го претрка конкурентскиот американски проект со глумецот Том Круз.

Нивниот филм, со привремен наслов „Предизвик“, прикажува хирург која патува на ИСС за да спаси еден космонаут.

Во контекст на руско-американското ривалство, оваа кинематографска авантура потсетува на почетокот на вселенските истражувања, 60 години откако СССР го испрати во орбитата првиот човек, Јуриј Гагарин.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе