Се терети за предавство на државата

Русинка уапсена на Крим поради сомнеж дека оддавала воени тајни на Украина

Поради сомнеж дека наводно се обидела да дојде до руски воени тајни во корист на Украина, една жена е уапсена на црноморскиот полуостров Крим.

Уапсената државјанка на Русија се терети за кривично дело предавство на државата, јавува РИА Новости повикувајќи дека на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ).

Осомничената е уапсена во кримскиот град Севастопол.

Русија го анектираше Крим од Украина во 2014 година.

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе

Најголемата закана од оружје засновано на ВИ не доаѓа од поединечни земји. Заканата ќе дојде од недржавни актери.

повеќе