Русија за забраната на руски гас во ЕУ: „Ова покажува дека Европската Унија не е во добра форма“

Пристигна првата реакција на Русија на одлуката на ЕУ да ја забрани руската нафта.

Фото: ЕПА

Постојаниот претставник на Русија во меѓународните организации во Виена, Михаил Улјанов, се огласи на Твитер по веста дека ЕУ забранува најголем дел од увозот на руска нафта и по соопштението на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лаен.

„Како што вчера со право рече Фон дер Лаен, Русија ќе најде други увозници. Важно е да се напомене дека таа сега ѝ противречи на својата вчерашна изјава. Многу брзата промена во начинот на размислување покажува дека ЕУ не е во добра форма“, напиша тој.

Лидерите на ЕУ во понеделникот се согласија да го забранат извозот на руска нафта во блокот од 27 земји.

„Ова веднаш покрива повеќе од две третини од увозот на нафта од Русија, отсекувајќи еден огромен извор на финансирање на нејзината воена машина“, напиша претседателот на Советот на ЕУ Шарл Мишел на Твитер. „Максимален притисок врз Русија да ја прекине војната.“

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе