Русија вели дека во ракетен напад загинале над 50 украински генерали и офицери

Руското Министерство за одбрана во неделата соопшти дека руските воени бродови со крстосувачки ракети калибр уништиле команден центар, при што загинале десетици украински офицери.

Фото: ЕПА

„Повеќе од 50 генерали и офицери на украинските вооружени сили беа убиени“, се вели во соопштението.

Нападот бил спроведен во близина на селото Широкаја Дача во регионот Дњепропетровск и погодил комплекс каде што командантите на неколку украински единици биле собрани на состанок, соопшти Москва. Украинската страна рече дека ситуацијата во Северодоњецк е тешка, но под контрола.

Министерството додаде дека ракетите калибр биле користени и за уништување на 10 хаубици М777 и до 20 оклопни возила што неодамна биле испорачани од Западот, а биле складирани во зградата на фабрика во јужниот град Николаев, објави РТ.

Во меѓувреме, Генералштабот на украинските вооружени сили во неделата извести дека артилеријата на земјата уништила неколку руски повеќекратни ракетни фрлачи.

„Вооружените сили на Руската Федерација продолжуваат со нападите врз воените објекти лоцирани во Украина“, рече Игор Конашенков, портпарол на руското Министерство за одбрана, во видео објавено во неделата.

„Во 12:30 часот, високопрецизни ракети калибр со долг дострел беа лансирани врз командниот пункт на украинските трупи во близина на селото Широкаја Дача, регионот Дњепропетровск, во моментот кога се одржуваше работна средба на командантите на оперативно-стратегиската група Александрија.“

„Нападите резултираа со елиминација на повеќе од 50 генерали и офицери на украинските вооружени сили (АФУ), вклучително и оние на Генералштабот, групата Каховка, воздушните јуришни трупи и единиците што оперираат кон Николаев и Запорожје“, додаде тој.

„Офанзивата кон Северодоњецк се развива успешно. Неколку единици на Вооружените сили на Украина ја напуштаат оперативната област поради низок морал и психолошка состојба, како и поради недостиг од муниција и логистичко снабдување“, рече тој.

Од украинска страна, според извештаите на Националната новинска агенција на Украина во неделата, советникот на украинскиот министер за внатрешни работи Денис Монастирски изјави дека ситуацијата на источниот фронт на Украина е тешка, особено во правец на Северодоњецк, но ситуацијата сѐ уште е под контрола.

Тој рече дека руските сили во изминатиот ден не постигнале напредок во клучните области и дека се обиделе, но не успеале да направат пробив долж коридорот Бахмут-Лисичанск. Во градот Северодоњецк, руските сили не направиле забележителни пробиви.

Русија ја нападна Украина кон крајот на февруари, по неуспехот на Киев да ги спроведе условите од договорите од Минск, првпат потпишани во 2014 година, и откако Москва ги призна украинските самопрогласени републики Доњецк и Луганск како независни. Протоколите утврдени со посредство на Германија и Франција беа дизајнирани да им дадат на отцепените региони посебен статус во рамките на украинската држава.

Оттогаш Кремљ побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја, која никогаш нема да му се приклучи на воениот блок НАТО. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана и ги негира тврдењата дека планирал насилно повторно да ги заземе двете републики.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Безбедноста, енергијата и миграцијата се три приоритети со најголема важност за британските граѓани, така што тие се на и на самиот врв на мојата агенда. Затоа патувам за Прага на средбата со европските лидери.

повеќе

Камбаните бијат поради нашата некадарна дипломатија, која е професионално  одговорна за дебаклот со Договорот со Бугарија, а пред тоа за Преспанскиот договор.

повеќе

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе