Русија: Украинците ја напаѓаат цивилната инфраструктура во Донбас

Руските војници се борат да спречат токму ваков тип напади во источна Украина, рече Песков.

Фото: ЕПА

Русија ја обвинува украинската армија за „нечуени напади“ врз цивилната инфраструктура за време на борбите во Донбас, објави руската новинска агенција Интерфакс.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека Украина гаѓа цели, меѓу кои и детски институции, додавајќи дека руските војници се бореле за да спречат токму ваков тип напади во источна Украина.

„И токму тоа, заштита на луѓето од овие неонацисти што го прават тоа, токму тоа е главната цел што се следи за време на специјалната воена операција“, рече Песков.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе