Русија: Украина ја гранатира нуклеарната централа Запорожје

Украинската нуклеарна централа Запорожје, која ја контролира Русија е гранатирана од страна на украинските воени сили, објави руската државна агенција ТАСС, повикувајќи се на рускиот оператор на нуклеарната централа Росенергоатом.

EPA-EFE

Советникот на Росенергоатом Ренат Карча изјави дека не е откриено истекување радијација кај најголемата нуклеарна централа во Европа.

За ТАСС додаде дека на објектите на централата се испукани 15 гранати – во близина на сув склад на нуклеарен отпад и згради во кои се наоѓа свежо потрошено нуклеарно гориво.

Русија за гранатирањето ја обвини Украина.

Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА) остро го осуди нападот на нуклеарната централа Запорожје. Од Агенцијата бараат они кои стојат зад експлозиите веднаш да престанат со гранатирањето, пренесува Ројтерс.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе