Русија уапси директор на фабрика за авиони, го сомничи дека ѝ предал тајни информации на Украина

Против директорот е покрената постапка за предавство.

Фото: ФСБ

Федералната служба за безбедност (ФСБ) во соопштението пренесено од руските новински агенции соопшти дека привела руски државјанин, осомничен за „велепредавство за пренос на податоци во Украина на штета на безбедноста на Русија“.

ФСБ соопшти дека рускиот државјанин - жител на Московската област - фотографирал „строго доверливи технички документи“ и ги испратил преку мобилен телефон до вработен во фабрика за авијација во јужниот украински град Одеса.

Во соопштението се наведува дека е отворена истрага за велепредавство, кое предвидува казна затвор до 20 години. Вработениот - директорот на фабриката - е приведен, се вели во соопштението.

Московскиот суд претходно овој месец го осуди угледниот поранешен известувач за одбраната, Иван Сафронов, на 22 години под обвинение за предавство за оддавање државни тајни.

Тој беше обвинет дека собирал доверливи информации за руската војска, одбрана и безбедност и им ги предавал на странски разузнавачи.

Легенда под Главна слика

Фото: ФСБ

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе