Русија тестираше ракета што може да го погоди секој град во Европа

Русија ја тестираше ракетата топол-М, јавуваат државните медиуми, а нејзиниот дострел би претставувал прекршување на договорот за нуклеарно оружје со среден дострел меѓу Русија-САД, кој заврши минатиот месец.

Ракетата била лансирана од космодромот Плесецск во северозападна Русија кон цел чија локација во регионот Камчатка не е откриена, соопшти новинската агенција ТАСС повикувајќи се на Министерството за одбрана.

„Задачите на лансирањето се исполнети во целост. Еквивалентот на боева глава пристигна на одредената точка (полуостровот Камчатка)“, соопшти Министерството.

Станува збор за дострел од околу 5.500 километри, што е горната граница на опсегот опфатен со руско-американскиот договор за нуклеарно оружје со среден дострел.

Овој дострел ја покрива цела континентална Европа.

САД се повлекоа од договорот тврдејќи дека Русија го прекршила со производство на ракети способни за опсег од 500 до 5.500 километри регулирани со тој договор.

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе