Русија соопшти: Ги почнуваме вежбите со Србија

Во Астрахан на југот на Русија денеска почнуваат првите заеднички вежби на Русија и Србија од противвоздушната одбрана, соопшти руското Министерство за одбрана.

„Во вежбите ќе учествуваат воздушните и противракетните единици, како и радиотехничката служба. Ќе се користат и С-400 ракетни системи, ракетниот систем земја-воздух Панцир – С и радарски станици“, се наведува во соопштението, пренесува ТАСС.

Како што се наведува, за време на практичните вежби учесниците ќе симулираат големи воздушни напади и ќе изведуваат пробни лансирања на ракети во тешки услови на големи и на мали висини.

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе