Русија: Сѐ додека нашата армија е во нуклеарката Запорожје, нема да има нов Чернобил

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков денеска изјави дека руското воено присуство во нуклеарната централа Запорожје гарантира дека „чернобилско сценарио“ нема да се повтори.

Фото: ЕПА

Портпаролот на руското министерство Иван Нечаев во четвртокот рече дека предлогот на Обединетите нации за демилитаризација на областа околу електраната, најголемата во Европа, е „неприфатлив“.

Русија ја освои областа околу Запорожје во март.

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган вчера порача дека „никој не сака светот да доживее нов Чернобил“.

Ердоган во украинскиот град Лавов изрази загриженост поради борбите што се одвиваат во непосредна близина на нуклеарната централа Запорожје.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе