Русија се закани дека следната недела ќе ѝ го прекине снабдувањето со гас на Европа

Руската државна гасна компанија Газпром вечерва се закани дека следната недела би можела да го прекина снабдувањето со гас на Европа. Во соопштението Газпром го обвинува Киев дека попречувал испораката на 52,52 кубни метри гас наменет за Молдавија.

EPA-EFE

„Количеството гас кое Газпром го обезбеди за транзит во Молдавија преку Украина е поголемо од физичкото количество кое ја премина границата на Украина и Молдавија“, објави Газпром во соопштението и додаде дека „од понеделник 28 ноември ќе почне да се намалува снабдувањето со гас ако продолжи транзитниот дисбаланс на гас низ Украина за купувачите во Молдавија“.

Украинскиот гасовод е последниот преостанат гасовод преку кој рускиот гас и понатаму пристигнува во Западна Европа по саботажата на двата крака на гасоводот Северен тек. Украина негираше дека ги блокира испораките на гас, тврдејќи дека целиот договорен гас кон Молдавија е уредно пренесен.

„Ова не е првпат Русија да го користи гасот како средство за политички притисок“, кажа Олга Белкова, функционерка на украинскиот државен оператор за транспорт на гас. „Ова е тешка манипулација со фактите за да се оправда одлуката за дополнително ограничување на снабдувањето со гас на европските земји“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе