Русија сè уште не ги трга САД од листата на непријателски земји

Во моментов не постои основа по која Русија би ги тргнала Соединетите Американски Држави од листата на непријателски земји, изјави портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

EPA-EFE

Тој истакна дека пред да се применат договорите постигнати за време на неодамнешната средба на рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Џо Бајден.

Прецизираше дека разговорите на највисоко ниво „водат кон разбирање каде е бесмислено да се разговара, а каде конверзацијата е неопходна, каде страните категорично не се сложуваат, а каде можат да соработуваат во целосна хармонија“.

„Меѓутоа, разбирањето виси во воздух сè додека нема примена на релевантните работни механизми и без конкретизирање на договорите. Лидерите не можат да зборуваат за детали поради одредениот временски притисок, тие зборуваат генерално, а општи прашања, а деталите се разработуваат подоцна на работно ниво“, додаде Песков.

Новинарите го прашаа Песков дали постои можност Русија да ги тргне САД од листата на непријателски земји по средбата на Путин и Бајден во Женева минатата среда.

„Додека не стапи на сила примената, додека не се видат резултати од договорот, нема основа да се прават промените за кои прашувате“, порача портпаролот на Кремљ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе