Ја одбил понудата

Русија се обидела да го регрутира Сноуден

Адвокатот на американскиот откривач Едвард Сноуден кажа дека руската влада не била успешна во обидот за регрутирање на поранешниот соработник на американските разузнавачки служби.

„Веднаш штом Сноуден стигна во Русија, руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) се обиде да го регрутира. Тој ја одби понудата“, изјави Анатолиј Кучерена, а пренесоа руските агенции ТАСС и РИА Новости.

Кучерена кажа дека Сноуденовото одбивање на соработката со руската безбедносна служба е причината зошто толку се чекало со обработката на неговото барање за азил.

Сноуден во 2013 мина повеќе од еден месец на терминал на аеродром во Москва додека руските власти не му одобрија азил.

Се верува дека од тогаш живее во Москва.

САД повторно го тужат Сноуден кој со објавувањето на тајните документи во 2013 година го разоткри масовното американско надгледување на комуникациите низ целиот свет, барајќи запленување на сите приходи од продажбата на неговата книга „Трајно документирање“ која беше објавена вчера.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе