Русија: Сакаме да избегнеме нуклеарна војна

Марија Захарова портпаролка на руското Министерство за одбрана одржа прес-конференција на која зборуваше за нуклеарното оружје.

Фото: ЕПА

Таа тврди дека „Русија останува целосно посветена на принципот никогаш да не дозволи да се води нуклеарна војна“.

Таа рече дека ставот на Москва, според кој нуклеарна војна никогаш не треба да започне, не е променет.

Рускиот претседател Владимир Путин минатиот месец изјави дека Русија располага со „различно деструктивно оружје“ и дека ќе „користи сѐ што е достапно“ за да ја одбрани Русија, при што Путин под „Русија“ мисли и на четирите украински региони чија анексија ја објави минатата недела. „Ова не е блеф“, рече тогаш Путин.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе