Русија: САД со сопствен пример да покажат како да си отидеме од Венецуела

Шефот на меѓународниот комитет на рускиот Совет на Федерацијата Константин Косачов порача дека најдобриот начин САД да ѝ покажат на Русија како да „замине“ од Венецуела е тоа да го демонстрираат со личен пример.

„Логичниот одговор на повикот на Вашингтон до Русија да напушти некое место е предлогот да покажат со добар пример како тоа се прави. Списокот на земји надвор од западната хемисфера, јаде Америка навистина нема што да бара, ќе заземе премногу место“, напиша Косачов на Фејсбук.

Тој за телевизијата Русија 24 истакна дека американскиот претседател Доналд Трамп се обидува дрско да се вмеша во односите на две суверени држави.

Истакна и дека Венецуела е призната членка на меѓународната заедница и членка на Обединетите нации и дека не е под никакви санкции од аспект на воено-техничката соработка.

„Русија во таа сфера ја развива соработката со Венецуела сосема легално, во рамки на меѓународното право“, кажа Косачов.

Американскиот претседател Доналд Трамп ја предупреди денес Русија дека треба да ја напушти Венецуела. Коментирајќи ја ситуацијата во јужноамериканската држава, ТРамп кажа дека Вашингтон ги разгледува сите опции како тоа да се постигне.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе