Кај озлогласената Лубјанка

Русија: Пукање кај зградата на ФСБ, убиени тројца службеници (ВИДЕО)

Еден маж денес пукаше во центарот на Москва, во близина на зградата на Федералната служба за безбедност (ФСБ), јавува Раша тудеј.

Според неофицијални информации, убиени се најмалку тројца службеници.

На снимките кои се објавени на социјалните мрежи се гледаат припадници на силите на редот, а во позадина се слуша пукање.

Како по ѓаволите успеаја политичарите да го претворат токму Гоце Делчев во повод за поделби и омраза?

повеќе

Независна Македонија не може да се пофали со успешно менаџирање на етничките прашања, а првите „грешки“ се прават во првите денови од независноста.

повеќе

„Тој е бугарофил“, е сентенца-обвинување, небаре сте Евреин во (пред)нацистичка Германија. Во држава со оспорено и  „проблематично минато“, која политички и национално се одржавотвори  во виорот на Втората светска војна, национализмот кој триесет години во Македонија се продуцираше, беше одбранбен национализам.

повеќе