Русија почнува постапки против Фејсбук и Твитер

Руското тело за надзор на комуникациите Роскомнадзор соопшти денес дека ќе отвори постапки против Твитер и Фејсбук поради тоа што не објасниле како планираат да се прилагодат на законите за податоци, јави новинската агенција Интерфакс.

Роскомнадзор тврди дека Твитер и Фејсбук не објасниле како и кога ќе се усогласат со законот кој бара сите сервери за собирање лични податоци на Русите да бидат лоцирани во Русија.

Шефот на Роскомнадзор Александер Жаров изјави дека компаниите имаат еден месец за доставување на информациите или во спротивно ќе се води постапка против нив.

Русија воведе поостри санкции за интернет во последните пет години и според нив пребарувачите мора да избришат дел од резултатите на пребарувањата, сервисот на пораки да им овозможи пристап на безбедносните служби до енкриптирани пораки, а социјалните мрежи да ги чуваат лични податоци на руските корисници на сервери во земјата.

Во овој момент единствените средства кои Русија ги има за спроведување на своите прописи се казните кои изнесуваат до неколку илјади долари или блокирање на онлајн услугите на оние што ќе ги прекршат, што е опција оптоварена со технички тешкотии.

Меѓутоа, извори за Ројтерс во ноември изјавија дека Москва планира да воведе поголеми казни за технолошките компании кои нема да се усогласат со руските закони.

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе