Русија почна нова кривична постапка против Навални

Руските државни обвинители информираа дека отвориле нова кривична постапка против критичарот на Кремљ Алексеј Навални обвинувајќи го дека парите собрани од донаторите ги трошел на приватни потреби преку здруженијата со кои соработува.

EPA-EFE

Потегот веројатно ќе се толкува како нов знак дека Кремљ не сака Навални, кој заздравува во Германија, да се врати во Русија.

Еден од главните критичари на рускиот претседател Владимир Путин, Навални во август со авион беше префрлен на лекување во Германија, откако колабираше. Германија и други западни земји тврдат дека станува збор за обид за убиство со нервниот гас новичок.

Русија негира каква било вмешаност во инцидентот, а во меѓувреме властите отворија истрага против Навални поради, како што тврдат, „измама од големи размери“.

Во соопштението на рускиот истражен одбор, кој ги разгледува сериозните кривични дела, се наведува дека Навални е осомничен за трошење на околу 356 милиони рубљи (околу 3,9 милиони евра) за приватни потреби, а станувало збор за донации кои ги собрале неколку организации и здруженија со кои соработува.

Руските власти кажаа дека станува збор за здруженија кои се борат против корупцијата или за заштита на човековите права, а во соопштението се наведува дека станувало збор за купување стока или услуги и покривање лични трошоци како патувања во странство.

Навални одговори на обвинението на Твитер кажувајќи дека е измислено и дека личи на „хистерична акција која ја наредил Путин“. Додаде дека предвидел дека властите ќе се обидат да го уапсат откако не успеале да го убијат. Кремљ претходно денес одби да ги коментира другите потенцијални правни постапки против Навални.

Путин претходно кажа дека извештаите на медиумите според кои руски агенти на државната безбедност го отруле Навални се дел од заговорот поддржан од САД во обид да го дискредитираат. Додаде и дека Навални не е толку значаен за да биде мета.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе