Русија почна надзор над американски воен брод во Црното Море (ВИДЕО)

Руската црноморска флота ги надгледува акциите на патролен брод на американската крајбрежна стража од класата Хамилтон кој неодамна влезе во Црното Море.

EPA-EFE

„Нашите поморски сили почнаа надзор над акциите на УСЦГЦ Хамилтон, кој влезе во Црното Море на 27 април“, соопшти рускиот Национален центар за управување со одбраната, пренесува ТАСС.

Претходно американската Шеста флота објави дека патролниот брод Хамилтон влегол во Црното Море за да соработува со партнерите од НАТО во регионот, а брод од оваа класа последен пат впловил во Црното Море во 2008 година.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе