Русија одобри уште една вакцина против коронавирус

Русија одобри уште една вакцина за ковид-19, објави рускиот претседател Владимир Путин на владина седница.

EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Путин им честиташе на научниците кои ја развија новата вакцина во сибирскиот институт Вектор, наречена Епи-Вак-Корона.

Вакцината минатиот месец ја помина почетната фаза на испитувањето.

„Мора да го зголемиме производството на првата и втората вакцина“, рече Путин во преносот на државната телевизија.

„Продолжуваме да соработуваме со нашите странски партнери и ќе ја промовираме нашата вакцина во странство“, додаде тој.

Путин најави дека на пат е и трета вакцина од Центарот Чумаков на Руската академија на науките.

Русија во август стана првата држава што одобри вакцина за ковид-19, правејќи го тоа пред масовното тестирање, што загрижи дел од научната заедница.

Вакцината ја примиле 400 пациенти, соопшти министерството за здравство. Името Спутник 5 го доби по првиот сателит испратен во вселената за време на Советскиот Сојуз, но сè уште не е во широка употреба.

Русија од почетокот на пандемијата забележа 1,3 милиони случаи, најмногу зад САД, Индија и Бразил.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе