Русија: Одлуката е донесена, се повлекуваме од Меѓународната вселенска станица во 2024 година

Русија објави дека ќе се повлече од Меѓународната вселенска станица (МВС) по 2024 година за да се фокусира на изградба на сопствена орбитална станица.

Фото: Твитер

Јуриј Борисов, кој беше назначен за шеф на руската државна вселенска агенција Роскосмос претходно овој месец, за време на состанокот со рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе ги исполни своите обврски кон другите партнери пред да го напушти проектот.

Борисов рече дека „одлуката за напуштање на станицата по 2024 година е донесена“.

Русија не ја извести НАСА за својата намера да се повлече од Меѓународната вселенска станица во 2024 година, изјави за Ројтерс висок претставник на агенцијата. Новиот руски вселенски шеф претходно тврдеше дека Москва планира да се повлече од дводецениското вселенско партнерство.

Односите меѓу Русија и НАСА се влошија откако тројца руски космонаути на почетокот на оваа година додека беа на МВС се појавија со знамето на самопрогласената проруска сепаратистичка Луганска Народна Република. НАСА објави соопштение во кое се вели дека агенцијата силно се противи на руската употреба на Меѓународната вселенска станица за политички цели за да покаже поддршка за својата војна против Украина.

Легенда под Главна слика

Фото: Твитер

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе