Русија одлучува дали да се повлече од договорот Отворено небо

Русија во следните денови ќе објави дали се повлекува од договорот Отворено небо, кој овозможува надзорни летови над земјите-потписнички на тој договор, пишува денес весникот Комерсант повикувајќи се на неименувани службени извори.

EPA-EFE

Русија ќе се повлече од договорот шест месеци откако ќе ги извести другите членки, освен во случај во меѓувреме да се премисли, пишува Комерсант.

Отворено небо овозможува проверка на воените движења и мерките на ограничување на оружјето на земјите потписнички на надзорните летови, а американскиот претседател Доналд Трамп реши да го напушти во ноември обвинувајќи ја Русија дека го прекршува, што Москва го негира.

Русија изрази загриженост дека Соединетите Американски Држави, и покрај повлекувањето од договорот, и понатаму би можеле да имаат пристап до разузнавачките податоци за прелетувањата што ги собираат американските сојузници-потписници на договорот.

Москва се обиде од другите земји потписнички да добие гаранции дека разузнавачките податоци нема да ги споделуваат со Вашингтон, но тие не ја уверија во тоа, пишува Комерсант.

Објавата на руското повлекување од Отворено небо би можела да се случи пред инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Џо Бајден на 20 јануари.

Новиот СТАРТ договор, последниот за контрола на нуклеарното вооружување склучен меѓу Москва и Вашингтон, кој сè уште е во сила, истекува во февруари.

Бајден најави дека сака да го продолжи, но нејасно е на колкав период.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе