Русија објави во каква состојба е нуклеарката по гранатирањето

И покрај гранатирањето во текот на викендот, нуклеарната централа Запорожје функционира нормално, соопштија руските власти.

Фото: ЕПА

Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за напади врз најголемата европска нуклеарна централа, а генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш предупреди дека таквите напади се самоубисто, пишува Скај њуз.

Новинската агенција Интерфакс го цитираше шефот на локалната администрација назначен од Русија, кој рече дека фабриката работи нормално.

Руските сили ја зазедоа фабриката во југоисточна Украина на почетокот на март, но со неа сè уште управуваат украински техничари.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе