Русија објави снимка од осомничената напаѓачка во Москва (ВИДЕО)

На снимката се гледа како украинската државјанка влегува во земјата и ја напушта по атентатот на Дарја Дугина.

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) објави видео од украинската државјанка Наталија Вовк, идентификувана како главен осомничен за саботниот напад со автомобил-бомба во кој загина новинарката Дарја Дугина во Москва. На снимката објавена во понеделникот се гледа како Вовк и нејзината ќерка тинејџерка влегуваат во Русија, во зградата во која живеела Дугина, и потоа набрзина ја напуштаат земјата.
 
Вовк (43) беше именувана од ФСБ во понеделникот како главен осомничен за атентатот на Дугина.  Украинската државјанка пристигнала во Русија на 23 јули, користејќи регистарски таблички на самопрогласената народна република Доњецк за да избегне контрола. Додека била во Москва, таа ги заменила табличките на својот мини купер со казахстански.
 
Во неделата, по нападот, Вовк возела во Естонија со украински таблички, соопшти ФСБ.
 
;

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе