Во близина на Крим

Русија објави снимка од бркањето на британскиот разурнувач (ВИДЕО)

Руското министерство за одбрана објави снимка која покажува како руски воени авиони го бркаат британскиот разурнувач ХМС Дифендер од „Кримските води“.

EPA-EFE

Русија тврди дека патролен брод на руската морнарица испукал предупредувачки истрели кон британскиот разурнувач, но Британците негираа.

Информацијата за инцидентот први ја објавија Русите. Според руското министерство за одбрана, рускиот воен брод ги испукал предупредувачките плотуни кон британскиот разурнувач откако тој влегол во руските територијални води во Црното Море.

Инцидентот се случил во близина на ртот Фиолент, на југот на Крим, кој Русија го анектираше во 2014 година, што западните земји го осудија и сè уште го сметаат полуостровот за украинска територија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе