ЌЕ ИМА И ЕКОНОМСКА ОДМАЗДА

Русија објави дека ја прекинува соработката со турската војска

Руското министерство за одбрана денеска соопшти дека ја прекинува секоја соработка со турската армија, вклучувајќи ја и директната телефонска линија воспоставена за размена на информации за руските воздушни напади во Сирија, објави руската новинска агенција ТАСС.

Русија се закани и со економска одмазда кон Турција, истакнувајќи дека сè уште чека разумно објаснување за уривањето на нејзиниот борбен авион во вторникот.

Рускиот министер за економија Алексеј Улјукаев изјави дека Русија би можела да постави ограничувања на летовите кон Турција и од неа, да ги запре подготовките за основање заедничка слободна трговска зона и да ги ограничи големите проекти како што се гасоводот Турски тек и нуклеарната централа што Русија ја гради во Турција, а е вредна 20 милијарди долари.

Утрово Русија ја заостри контролата врз прехранбените производи што се увезуваат од Турција, поради, како што рече, прекршување на санитарните норми.

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе