Русија: Нема да ги затвориме амбасадите во Европа

Русија не планира проактивно да ги затвори своите амбасади во Европа како одговор на „непријателските мерки“ на Западот и проширувањето на санкциите против Москва, објави новинската агенција РИА, цитирајќи го заменик-министерот за надворешни работи.

Фото: ЕПА

„Тоа не е во нашата традиција“, изјави за РИА заменик-министерот за надворешни работи Александар Грушко. „Затоа, сметаме дека работата на дипломатските претставништва е важна“, додаде тој.

Рускиот амбасадор во Полска во понеделникот беше полеан со црвена боја од луѓе што протестираа против војната во Украина додека одеше да положи цвеќе на советските воени гробишта во Варшава за да ја одбележи 77-годишнината од победата над нацистичка Германија во Втората светска војна.

Москва потоа испрати силна протестна нота.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе