На Борис Џонсон му е забранет влез во Русија

Руското Министерство за надворешни работи им забрани на британскиот премиер Борис Џонсон, министерката за надворешни работи Лиз Трас, министерот за одбрана Бен Валас и уште на 10 други високи политичари - главно членови на Кабинетот, да влезат во Русија.

Фото: ЕПА

Москва рече дека одлуката е донесена како одмазда на санкциите на Обединетото Кралство против неа откако ја нападна Украина, додавајќи дека наскоро ќе го прошири списокот на луѓе на кои им е забранет влез во Русија.

Во извештајот на руското Министерство за надворешни работи се наведува дека „за ова се одговорни непроверените информации од Лондон и политичката кампања насочена кон изолација на Русија од меѓународната заедница, која ја ограничува Русија и ја задушува домашната економија“.

„Британското раководство во суштина намерно ја влошува ситуацијата околу Украина, го храни режимот во Киев со смртоносно оружје и го прави тоа во име на НАТО“, соопшти Москва.

Претходно оваа недела, владите на Обединетото Кралство и САД најавија нови санкции за Русија.

Досега санкциите вклучуваа финансиски потези насочени кон уништување на руската економија и казнување на Путин, високи функционери и луѓе кои профитираа од неговиот режим.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе